Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. 1 Maja, Kowary
mietok: Te wszystkie dodane ostatnio, wypadałoby wymienić, bo kto inny pierwotnie dodał (podpis w pasku). Zdjęcia są podebrane od innych użytkowników ze strony.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Danuta B.: W podwrocławskim Turowie kolejny taki krzyż, choć już nie pokutny . No to mamy robotę przy odkręcaniu przypisań.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Miłków), Miłków
chrzan233: Zawęziłem, chociaż ostatnia cyfra dość mało czytelna.
Kościół św. Michała Archanioła, Wiry
Jan Feliks Tomczyk: To nie są krzyże pokutne! Ściany szczytowe wiejskich kościołów w średniowieczu bardzo często wieńczono kamiennymi krzyżami, i były to "zwykłe" obiekty podkreślające sakralny charakter budynku. Pierwsze z brzegu przykłady śląskich świątyń na których zachowały się do dziś to kościoły w Mościsku i Grzędach. Inną kwestią jest to, że nawet stojące na ziemi monolityczne krzyże kamienne z okresu średniowiecza ...
Urząd Pocztowy Szprotawa, pl. Komuny Paryskiej, Szprotawa
Popski: Na aukcji obieg 1938 r. Obniżono górne datowanie serii.
Hotel (dawny), ul. Kościelna, Leśnica
jawc: Nazwisko wlasciciela to chyba Stolorz, nie Stolarz.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Przedmioty z Glogau
Autor: JTJT °, Data dodania: 2007-01-12 13:02:18, Aktualizacja: 2007-01-12 13:02:18, Odsłon: 4421

Dokumenty i przedmioty związane z przedwojennym Głogowem
Głogowskie Marki emitowane w 1920 roku przez Stadtbank Glogau i drukowane w wydawnictwie Flemming Wiskott AG.
Zdjęcie nr 1
Dwie Marki, banknot przedstawia przekazanie Głogowa spod władania Francuzów 17 kwietnia 1814 roku Prusom i Rosjanom.
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Jedna Marka, banknot przedstawia zdobycie Głogowa w 1741 roku przez wojska pruskie pod dowództwem Księcia Leopolda von Dessau. Jedna Marka, banknot przedstawia przekazanie Głogowa, spod władania Francuzów 17 kwietnia 1814 roku,Prusom i Rosjanom.
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Siedemdziesiąt Pfeningów przedstawia łaciński rękopis przechowywany w miejskim muzeum i wieżę głodową. Drugi z banknotów siedemdziesiąt pięć Pfeningów przedstawia Króla Friedricha II i zdobycie przez Prusów austriackiej twierdzy Głogów w 1741 roku pod dowództwem Księcia Leopolda von Dessau.
Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7
Banknot pięćdziesiąt Pfeningów przedstawia również trzy święte figury pochodzące z dawnej bramy odrzańskiej jak i klasztor franciszkanów. Drugi z banknotów pięćdziesiąt Pfeningów przedstawia wieżę głodową na dziedzińcu głogowskiego Zamku, w której w 1488 roku na rozkaz księcia Johanna, siedmiu rajców miejskich zostało zagłodzonych.
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9
Dwadzieścia pięć Pfeningów przedstawia Księcia Konrada II i ufundowaną przez niego, w 1250 roku, Kolegiatę. Drugi banknot dwadzieścia pięć Pfeningów przedstawia trzy święte figury pochodzące z dawnej bramy odrzańskiej i klasztor franciszkanów wraz z kapliczką.
Zdjęcie nr 10
Banknot 10 Pfeningów przedstawia Księcia Konrada II von Glogau, twórcę głogowskich dyrektyw książęcych i wybudowaną przez niego Kolegiatę.
Grosz głogowski
Od 1499 roku rozpoczęły się w Księstwie Głogowskim rządy Zygmunta Jagiellończyka (Starego), późniejszego króla Polski. Książę Zygmunt od razu zabrał się za porządkowanie wielu zaniedbanych spraw w księstwie, przez co dał się poznać jako dobry gospodarz. Doprowadził m.in. do likwidacji grabieżczych poczynań rabusiów w okolicach miasta, reformy sądownictwa, rozpoczął remont zamku głogowskiego, ufundował słynne rzeźby na Bramę Odrzańską. Zygmunt uporządkował także politykę monetarną w księstwie. Otworzył mennicę w Głogowie, w której bił początkowo halerze, a następnie, od 1505r. grosze głogowskie. W 1506 r. grosze głogowskie zaczęto bić z rokiem produkcji, i jest to pierwsza na ziemiach polskich moneta, na której to widnieje data. Srebrny grosz głogowski ma średnicę 24,8 mm i waży 1,88 g. Awers przedstawia orła w koronie otoczonego napisem: SIGISMVNDVS DVX GLOGOVIE. Na rewersie znajduje się herb Litwy, pod którym widnieje data 1506, a wokół monety napis: KAZIMIRI R. POLONIE NATVS. Wizerunek takiego grosza znajduje się w herbie powiatu głogowskiego.
Zdjęcie nr 11
Zdjęcie nr 12
Grosz głogowski to najstarsza na ziemiach polskich moneta na której widnieje data wybicia. Grosz głogowski - najstarsza w Polsce moneta z datą, wybijana za rządów Zygmunta Jagielończyka Starego.

/ / /
Glogoviensis | 2007-01-12 18:28:33
Dlaczego usunąłeś moje obiekty i umieściłeś zdjęcia w artykule?
MT | 2007-01-12 18:31:46
Od dawna już toczy się dyskusja, że tego typu rzeczy mogą pojawiać się tylko w artykułach tak więc alternatywy są dwie, albo wszystkie tego rodzaju zdjęcia trafiają do artykułów, albo do wyroczni i potem do kosza...
Glogoviensis | 2007-01-12 23:42:37
Tyle, że dokumenty klubu Motocyklowego Głogów to nie są przedmioty z Glogau.
JTJT | 2007-01-13 11:47:11
Skoro nie są to dokumenty z Glogau to co robią na stronie? Rozumiem że mam je odpiąć z artykułu i dać do Wyroczni?
U.N. | 2007-01-13 11:56:54
Są to dokumenty z Głogowa. Albo zmień tytuł artykułu, albo potrzebny drugi ;-)
Glogoviensis | 2007-01-13 16:02:00
Ropucha ma rację, nie z Glogau a z Głogowa. Dokumenty powinny zostać tam gdzie były czyli w Klubie Motocyklowym, nie ma potrzeby umieszczać ich w artykule.
JTJT | 2007-01-13 17:09:45
Odpiąłem te legitymacje z tego artykyłu. A teraz ... chyba musisz je sam w jakimś artykule umieścić bo wylecą.
Tunel8 łukasz | 2007-01-18 17:02:03
hotel hinderburg czy jakoś tak na ulicy Poczdamskiej w Głogowie dziś bodajże Odra czy ktoś kumaty mógłby znależć informacje na temat podziemi w tym hotelu bo coś mnie to zaciekawiło ale nie moge nic znależć